شماره 18(مهر 89)

اهمیتی ندارد از چه دوربینی برای عکاسی سود می برید، یک عکس را یک دل روشن و عاشق می سازد نه دوربین
 
 
 سلام
در مطلب گذشته چگونگی انجام پرتره نگاری خانگی و بهترین روش های انجام آن را به اطلاع شما رساندم، اما این ماه جهت تکمیل این امر لازم دیدم در مورد فن کادربندی نیز اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهم. از این رو کلمه ی "فن" را به کار بردم، چون طبق تجربه و سالیانی که عکاسی کرده ام به این باور رسیده ام که کادری زیباست که تمام واقعیت درونی و نیت عکاس را از عکاسی سوژه خود، بیان می کند.
 
 
کادربندی یک ارتباط مفهومی جزء از کل است، ارتباطی که نقش اساسی بین شما و مخاطبتان را بازی می کند. در جهان امروز هنر، غالب هنرمندان معتقدند که منظور از خلق یک اثر هنری صرفاً ایجاد یک بیانیه و اعلامیه نیست، هدف ایجاد ارتباط با مخاطب است تا او با ابراز شعور و شناخت هنر بتواند هر گونه که میخواهد این ارتباط را برقرار کند. یعنی اصل نفس عمل، ارتباط است. اما کادر چگونه به این مهم کمک می کند، از آنجا که بحث ما یک بحث کاربردی برای شما عزیزان است، بدون توجه به مقالات علمی، داده های اینترنتی و یا بیانات بزرگان هنر عکاسی، اینجانب سه نوع کادر را به شما معرفی می کنم.
 
کادرهای مستطیل افقی :بعضی به این کادر landscape)) نیز می گویند و رایج ترین نوع کادربندی بخصوص برای آماتورها است. اغلب افراد حتی برای اولین باری که دوربین در دست می گیرند ناخودآگاه به این صورت کادربندی می کنند. این نوع کادر اصولاً برای نشان دادن آرامش، وسعت و افق های دوردست استفاده می شود. شما حتماً وقتی با دوربین خود در یک بعدازظهر پاییزی در کنار برگه ای با درختان رنگ پریده و سکوتی سرشار از آرامش قرار می گیرید، مطمئناً دوربین را افقی در دستان خود قرار خواهید داد. انتخاب چه قسمتی از کل را فعلاً به دل بسپاری که اگر چنین شد تا ابد با دیدن آن عکس یاد همان لحظه و آرامش دلپذیر آن خواهید افتاد.
 
کادرهای مستطیل عمودی:یا اصطلاحاً کادر پرتره که در اینجا صرفاً یک اصطلاح است. شما در مقابل یک کوه قرار گرفته اید و یا یک شخصیت مهم و پرابهت و یا سرو زیبا و بلندی که سکه های نور از لابه لای شاخه هایش جلوی پای شما ریخته است یا پرچم کشورت که همیشه با غرور به آن می نگری و حتی یک تگ چهره. پس با دقت به این مثال ها متوجه شدید که در کادرهای عمودی محور ارتباط مفهومی، همان ایستایی و قدرت و غرور است. در کادرهای عمودی هر چه قدر دوربین از سطح مقابل چشمانتان پایین تر بیاید(low angel) وجاهت بیشتری به سوژه  می بخشد و در مورد برعکس (high angel) از قدرت و ابهت سوژه کاسته و مفهوم قدرت به نگاه بیننده باز می گردد. اینک انتخاب به عهده ی توست.
 
کادرهای مربع شکل:در عصر دیجیتال و دوربین های خانگی دیگر اثری از دوربین هایی که به صورت مربع عکاسی کنند، نیست;اما در گذشته بوده اند ولیکن با استفاده از نرم افزارهای ویرایش عکس می توان بعد از عملیات عکاسی کادر را به صورت مربع گراپ و انتخاب کرد. در یک کلام اگر در کادربندی کردن در حال عکاسی شک کردید، کادر مربع مناسب ترین و رفیق ترین کادر یک هنرمند است و اصولاً آن را یک کادر خنثی می نامند. پس از خواندن این مطالب برای انجام یک تمرین مناسب حتی بدون دوربین، می توانید همه چیز و همه کس را منظره یابی یا از کادری که خود برای سوژه منظور می نمائید، نگاه کنید. امیدوارم همواره آرامش و ایستایی در نگاه شما مستمر باشد. در پایان متذکر می شوم "کادر" شامل قسمت های مختلفی است، اما به صورت خلاصه و کاربردی در کادربندی های خود آنچه برای شما مهم است را طبق کادر زیر در نقاطی که با اعداد 1 تا 4 مشخص شده اند، قرار دهید. این نقاط را "نقاط طلایی کادر" می نامند.
 
  1 2
  3 4
     
 
 
خبرنامه ایمیل
خبرنامه SMS