شماره 17(شهریور 89)

مهم نیست چه دوربینی برای عکاسی به کار می بری
قلبی پر مهر و پذیرا خالق عکس های جاودانند نه دوربین
 
در شماره قبلی تقاضا کرده بودم از طریق پیامک یا پست الکترونیک اینجانب، موضوعات مورد علاقه ی خود را جهت هر چه کاربردی تر شدن این صفحه اعلام فرمائید تا پیرامون همان موضوع، آنچه که بنده از آن آگاهی دارم را به نظر شما برسانم.
جایز دانستم از تمام دوستانی که اینجانب را با ارسال پیام های خود را راهنمایی کردند، تشکر نمایم. پیام های شما دوستان من را بر آن داشت که پیرو موضوع فراگیری به نام پرتره های خانگی مطالبی را عنوان کنم. مطالبی تحت عنوان "عکاسی با امکانات غیر حرفه ای در منزل".
قبلاً اشاره کرده بودم که امروزه جهان ما، جهان دوربین هاست و در حداقل موضوع، مجهز بودن بسیاری از ما به تلفن های همراه دوربین دار است و حتی دوربین های عکاسی خانگی که در اغلب خانواده یافت می شود.
1-پرتره و عکاسی پرتره چیست؟
کلمه پرتره به معنی صورت از زبان فرانسه مهمان لغت نامه های ماست و امروزه چهره نگاری در عکس را همان عکاسی پرتره می نامیم و به غلط یا درست حتی عکاسی به صورت دسته جمعی را پرتره نگاری می گویند.
3-عکاسی خانگی از کودکان، پدر و مادربزرگ ها(زمان مناسب)
این دو نسل شباهت ها و تفاوت های زیادی با هم دارند اما عکس هایشان در هر صورت خاطره انگیزند و جذاب. اصطلاح "دلم براش ضعف رفت" را زیاد گفته ایم و زیاد شنیده ایم، آن لحظه ی ضعف بهترین زمان برای یک پرتره ی خانگی است. آن لحظه این قلب توست که همه چیز را کنترل می کند نه ذهن تو، آن لحظه تو یک حرفه ای هستی.
4-مکان مناسب
حادثه عکس خوب اغلب در منزل اتفاق می افتد، با نور روز. با زمان در شب کاری نداریم، چون دوربین ها اغلب به ابزار فلش مجهزند و به صورت خودکار عکسی را می گیرند که غالباً برای حرفه ای ها جذاب نیستند. اما در روز که ما از موهبت نور برخورداریم قضیه به شکل دیگری است. نور اساس عکسبرداری است و مهم ترین عاملی که ابزار را تحت فرمان احساس در می آورد. واژه (window light) را به خاطر بسپارید، "نور پنجره" که به عنوان نور اصلی یا (keylight) از آن در این نوع عکاسی یاد می شود، بهترین منبع نور در منزل است. وقتی پرتوی زیبای آن وجود دارد به خصوص در هنگام بعدازظهر ، خودکارترین دوربین ها نیز در مقابل او سر تعظیم فرود می آورند و تمام انرژی خود را برای بهترین ثبت لحظه در اختیار عکاس می گذارند.
2-زندگی ایرانی سراسر خاطره است و خاطره، نوستالژی یک حقیقت ملموس در زندگی ماست
آنچنان که همگی عکس ها و خاطرات زیادی از نوروز، مسافرت های شمال، مشهد و این روزها نقاط مختلف داریم، پس بد نیست این لحظات را با عکس جاودانه سازیم
5-کیفیت عکاسی
برای مثال کودک زیبای خود را که عاشقانه دوستش می دارید، روی میزی به موازات پنجره ای که نور می گیرد، بنشانید و اگر پنجره خود لبه داشت روی آن. خودتان(دوربین) با فاصله ی مناسب در مقابل او بایستید. سوژه به موازات پنجره یعنی نیمی از صورت او به طرف نور و نیم دیگر به طرف اتاق باشد. از دادن حالت به خصوص حالت های کلیشه ای مثل دست زیر چانه گذاشتن یا چیدمان خاص با اسباب بازی و عروسک بپرهیزید و یا فرمان خاصی را برای حالت به او تحمیل نکنید. به مانند یک شکارچی منتظر عکس العمل های این سمبل آفرینش باشید و فقط به موقع شاتر دوربین را فشار دهید، بگذارید انگشت بر روی شاتر فرمان از دلتان بگیرد. خنده ها، گریه ها و شیطنت هایش همه در قاب ابدی کت و در صورتی که کمی اقه تو از او گرفته ای جای خواهند گرفت و در صورتی که کمی اقبال هم داشته باشی تا سال ها لاف یک عکاس حرفه ای را خواهی زد. به نور پنجره شک نکنید.
6-هدیه
در صورت ارسال عکس های گرفته شده به صورت آماتور بعد از کارشناسی به یک نفر یادبود طلا هدیه می گردد.
 
 
خبرنامه ایمیل
خبرنامه SMS